top of page

Yardımcı Şefler

1991 yılında Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. 8 yaşında piyano çalmaya başlayarak müzik hayatına ilk adımını attı. İlkokul, ortaokul ve lise döneminde çeşitli piyano konserlerinde yer aldı ve küçük çaplı piyano yarışmalarına katıldı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera - Şan Ana Sanat Dalına burslu olarak kabul edildi ve şan eğitimine Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı soprano Meral Gökoğlu ile başladı. Şan Bölümü’ne kabul edildiğinden bu yana Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Uygulama Salonu’nda birçok resital verdi ve sınıf konserlerinde yer aldı. Eğitim hayatı süresince, Michéle Crider’in, Pervin Çakar’ın, Profesör Helge Dorsch’un, Tiziana Scandaletti’nin ve Eleonore Marguerre’in ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Gençlik Korosu ile orkestralı konserlerde etkin görev aldı. 2017 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2020 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sosyal Bilimler Enstitüsü - Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı Performans Tezli Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Tez çalışmalarını Prof. Ahmet Mustafa Yurdakul ile sürdürmüş, şan çalışmalarına ise Meral Gökoğlu ile devam etmiştir. 

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi’nde koro ve kulak eğitimi dersleri vermektedir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi Erken Müzik-Yarı Zamanlı ve Yetişkinler Programı’nda solfej ve koro eğitmenliği yapmaktadır. Saygun Filarmoni Korosu, KoroTürkiye ve Muammer Sun Koroları’nda korist olan Hilal Bıçaklar, Dr. Atilla Çağdaş Değer ile şeflik çalışmalarını sürdürmekte ve üyesi olduğu MÜZED Muammer Sun Koroları'nda şan eğitmenliği ve yardımcı şeflik yapmaktadır.

Hilal Bıçaklar, Opera, 2018 -.jpg
Hilal Bıçaklar

2000 yılında Ankara’da doğdu. 2016 yılında Süleyman Demirel Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan ve kurucularından olduğu Sdalanka Korosu’nunda Özlem Sultan Ozan Yılmaz ile çalıştı, koronun yardımcı şefliğini yaptı ve Makedonya ve Macaristan’daki koro festivallerinde Türkiye’yi teslim etti. 2019’da Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Teorisi bölümünde okumaya hak kazandı ve Erberk Eryılmaz, İlker Deniz Başuğur, Önder Özkoç, Orhan Veli Özbayrak, Alper Maral ile kompozisyon ve müzik teorisi çalıştı. İtalya’da Giovanni Bonato, Maria Dal Bianco ve Alessandro Kirchner ile Cesare Pollini Konservatuvarı bünyesinde kompozisyon çalıştı. Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu ve Dernek Korosu, Saygun Filarmoni Korosu, KoroTürkiye ve Muammer Sun Koroları’nda korist olarak yer aldı. Ayrıca Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu, Sdalanka Korosu’nda şef yardımcılığı yaptı. 

 

5. ve 7. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’nda Josep Vila i Casanas, Georg Grün ve Burak Onur Erdem ile çalıştı. 2022’de Türkiye Koro Şefliği Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen 5. Genç Koro Şefleri Akademisi’nde İbrahim Yazıcı ile çalışma olanağı buldu.


Koro şefliği çalışmalarını Nilüfer Tatman ve Dr. Atilla Çağdaş Değer ile sürdüren M. Yusuf Şahin, MÜZED Muammer Sun Korosu, Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun TPKD Kadınlar Korosu’nun yardımcı şeflerindendir. 2022 yılında AkanaKoro’nun kuruculuğunu üstlendi ve halen şefliğini yapmaktadır.  

Yusuf Şahin.JPG
M. Yusuf Şahin

2001 yılında Tekirdağ’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tekirdağ’da tamamladı. Bu süreçte Tekirdağ Belediye Konservatuarı bünyesinde solfej, piyano ve gitar dersleri aldı. 2015 yılında Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümünde eğitimine başladı. Piyano eğitimini ve koro eğitimini Ertan Erkan, Müziksel İşitme ve Okuma Yazma eğitimini Serdar Karalar ve viyola eğitimini Bülent Koşal ile sürdürdü. 2015-2019 yılları arasında Tekirdağ Güzel Sanatlar Lisesi Çok sesli Korosu’nda korist olarak bulundu. Bulunduğu koro ile İstanbul, İzmir ve Bursa’da düzenlenen koro festivallerine katıldı. 2019 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim dalında eğitimine başladı. Piyano eğitimini Öğr. Gör. Dr. Itır Eskioğlu ile sürdürdü. Viyola eğitimine de Doç. Dr. Ömer Bilgehan Sonsel ile devam etti. 2021 yılından itibaren, MÜZED Muammer Sun Korosu'nda alto olarak yer almaktadır. Koro şefliği çalışmalarını Dr Atilla Çağdaş Değer ile sürdüren Büşra Sevim halen, La Vita Müzik Akademisi Çocuk Korosu yardımcı eğitimciliği ve Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun şef yardımcılığı yapmaktadır.

Büşra Sevim.jpeg
Büşra Sevim

13.06.2001 yılında Tokat’ta doğdu. İlkokul ve Ortaokul boyunca birçok müzik etkinliğinde solist olarak yer aldı. 2015 yılında Amasya Güzel Sanatlar Lisesi’nde okumaya hak kazandı. 4 yıllık lise eğitiminde koro çalışmalarını Makbule Tok ile sürdürdü. Okul ve okul dışı birçok etkinlikte solo, koro ve orkestra gibi çeşitli oluşumlarda konserler verdi. 2019 yılında ise Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü okumaya hak kazandı ve Şehnaz Ertem ile Piyano Erdal Tuğcular ile bir dönem bağlama çalıştıktan sonra Günay Akgün ile Şan çalıştı. Okul içinde ve okul dışı etkinliklerde ve konserlerde solist veya eşlikçi piyanist olarak yer aldı. 2021 yılında MÜZED Muammer Sun Korosu üyesi oldu ve koro şefliği çalışmalarına Dr. Atilla Çağdaş Değer ile başladı. Cihan Erdem Sönmez halen, La Vita Müzik Akademisi Çocuk Korosu yardımcı eğitimciliği ve Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun şef yardımcılığı yapmaktadır.

Cihan Erdem Sönmez 1_edited.jpg
Cihan Erdem Sönmez

2001 Sivas doğumludur. Amatör müzik  hayatına 12 yaşında keman ve okul korosu ile başlamıştır. Ortaokul resim öğretmeninin özendirmesi ile müzik okumaya karar vermiştir.

 

2016 yılında Sivas Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi'ni kazanmıştır. Koroda Sevgi Uluocak ve Sinem Caner ile çalışmıştır. Viyolonsel eğitimine ise burada Hasan Dağdeviren ile başlamıştır. Lise dönemi sırasında birçok konser ve şenliğe katılmıştır. 2020 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nı kazanmıştır. Burada viyolonsel eğitimine Şebnem Yıldırım Orhan, Sinem Arıcı ve Berkcan Kayaarslan ile devam etmektedir. 

 

Gazi Çoksesli Korosu ve MÜZED Muammer Sun Korosu üyeliklerinin yanı sıra, Muammer Sun Eğitişim Korosu’nda önce gözlemci eğitimci ardından yardımcı eğitimcilik yapmıştır. Koro şefliği çalışmalarını Dr. Atilla Çağdaş Değer ile sürdüren Samet Batuhan Güler, La Vita Çocuk Korosu'nda yardımcı eğitimcilik yapmakta, Mehmet Efe Yönetimindeki Gazi Gençlik Oda Orkestrası ve Şebnem Yıldırım Orhan yönetimindeki Çello Orkestrası'nda viyolonsel çalmaktadır.

Samet Batuhan Güler_edited.png
Samet Batuhan Güler
bottom of page