top of page

Yardımcı Şefler

13.06.2001 yılında Tokat’ta doğdu. İlkokul ve Ortaokul boyunca birçok müzik etkinliğinde solist olarak yer aldı. 2015 yılında Amasya Güzel Sanatlar Lisesi’nde okumaya hak kazandı. 4 yıllık lise eğitiminde koro çalışmalarını Makbule Tok ile sürdürdü. Okul ve okul dışı birçok etkinlikte solo, koro ve orkestra gibi çeşitli oluşumlarda konserler verdi. 2019 yılında ise Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü okumaya hak kazandı ve Şehnaz Ertem ile Piyano Erdal Tuğcular ile bir dönem bağlama çalıştıktan sonra Günay Akgün ile Şan çalıştı. Okul içinde ve okul dışı etkinliklerde ve konserlerde solist veya eşlikçi piyanist olarak yer aldı. 2021 yılında MÜZED Muammer Sun Korosu üyesi oldu ve koro şefliği çalışmalarına Dr. Atilla Çağdaş Değer ile başladı. Cihan Erdem Sönmez halen, La Vita Müzik Akademisi Çocuk Korosu yardımcı eğitimciliği ve Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun şef yardımcılığı yapmaktadır.

Cihan Erdem Sönmez.jpeg
Cihan Erdem Sönmez

1991 yılında Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. 8 yaşında piyano çalmaya başlayarak müzik hayatına ilk adımını attı. İlkokul, ortaokul ve lise döneminde çeşitli piyano konserlerinde yer aldı ve küçük çaplı piyano yarışmalarına katıldı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera - Şan Ana Sanat Dalına burslu olarak kabul edildi ve şan eğitimine Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı soprano Meral Gökoğlu ile başladı. Şan Bölümü’ne kabul edildiğinden bu yana Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Uygulama Salonu’nda birçok resital verdi ve sınıf konserlerinde yer aldı. Eğitim hayatı süresince, Michéle Crider’in, Pervin Çakar’ın, Profesör Helge Dorsch’un, Tiziana Scandaletti’nin ve Eleonore Marguerre’in ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Gençlik Korosu ile orkestralı konserlerde etkin görev aldı. 2017 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2020 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sosyal Bilimler Enstitüsü - Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı Performans Tezli Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Tez çalışmalarını Prof. Ahmet Mustafa Yurdakul ile sürdürmüş, şan çalışmalarına ise Meral Gökoğlu ile devam etmiştir. 

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi’nde koro ve kulak eğitimi dersleri vermektedir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi Erken Müzik-Yarı Zamanlı ve Yetişkinler Programı’nda solfej ve koro eğitmenliği yapmaktadır. Saygun Filarmoni Korosu, KoroTürkiye ve Muammer Sun Koroları’nda korist olan Hilal Bıçaklar, Dr. Atilla Çağdaş Değer ile şeflik çalışmalarını sürdürmekte ve üyesi olduğu MÜZED Muammer Sun Koroları'nda şan eğitmenliği ve yardımcı şeflik yapmaktadır.

Hilal Bıçaklar, Opera, 2018 -.jpg
Hilal Bıçaklar
bottom of page