top of page

Muammer Sun Eğitişim Korosu

Koro Şefleri: Atilla Çağdaş Değer - Zümra Azizoğlu
Piyanist: Levent Kent
Yardımcı Şefler: Cihan Erdem Sönmez - Hilal Bıçaklar

 

Çalışma gün ve saatleri: Salı, 19:00-21:00
Yer: Sevda-Cenap And Müzik Vakfı 1. Kat Tunalı Hilmi Cad. No:114/26 (MADO Üstü) ve/veya Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet KonservatuvarıKuruluşunun beşinci yılında, sosyal medyada paylaşılan doğaçlama tanıtım videolarının da etkisiyle MÜZED Muammer Sun Korosu'nun üye başvurularında öngörülemeyen bir artış olmuştur. Yeni üye olarak başvuran adaylara yönelik dinletiler 15-28 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ancak 54 katılımcıdan yalnızca 5’i “aday üye" olarak kabul edilebilmiştir. Geri kalan adayların büyük çoğunluğunun müzik/koro deneyimlerinin çok az olduğu bu nedenle de hazırbulunuşluklarının yeterli düzeyde olmadığı saptanmış, isteyen tüm adaylara açık 4 haftalık "temel bir koro eğitimi" gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu kısa çalışmada katılımcıların, çok istekli ve enerjik oldukları gözlemlenmiş, son derece keyifli bir etkileşim gerçekleştirilmiştir. Eksiksiz devam eden 16 katılımcı ile "Muammer Sun Eğitişim Korosu" kurulmasına hep birlikte karar verilmiştir. Türünün özgün ve en uzun soluklu tek örneği olan Eğitişim Korosu'nun temel amacı üyelerinin en kısa sürede bir üst koroya geçmesini sağlamak değildir. Doğal gelişime dayalı sürecin olabildiğince keyifli, verimli ve eğitilirken eğiten bir anlayışla kurgulanması nedeniyle de "eğitişim" adı uygun görülmüştür. Koroyu kuruluşunda, Dr. Atilla Çağdaş Değer danışmanlığında, MÜZED Muammer Sun Korosu şef yardımcıları Güner Akpınar, Ece Teke ve Rafet Onur Kırdar eğitip yönetmiştir. İlerleyen yıllarda koronun yardımcı şefliğini önce Gizem Berrak Taş Güzeloğlu ve Ömürcan Edeş ardından da Muhammed Yusuf Şahin üstlenmiştir.

 

Farklı yaş ve meslek gruplarından üyelerin oluşturduğu Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun temel dağarcığı ağırlıklı olarak çocuk şarkıları, kanonlar, marş ve türkülerden oluşturulmuştur. Zamanla bu dağarcığa, farklı kültürlerin halk ezgileri, klasikleşmiş popüler şarkılar iki ve üç partili koro eserleri ve beden müziği odaklı çalışmalar da eklenmiştir. Bu plânlı gelişim sayesinde koro üyelerinin müziksel donanımları, beğeni düzeyleri, koro çalışmalarının toplam kalitesi düzenli olarak yükselmektedir.

Kuruluşundan beri piyano eşliklerini Rafet Onur Kırdar’ın gerçekleştirdiği koronun piyanistliğini 2017 yılından bu yana düzenli olarak Levent Kent yapmaktadır. Çalışmalarına Atilla Çağdaş Değer ve Zümra Azizoğlu şefliğinde devam eden koronun yardımcı şefliğini Cihan Erdem Sönmez ve Hilal Bıçaklar gerçekleştirmektedir. MÜZED Muammer Sun Koroları, eğitsel-sanatsal paylaşımlarını gerçekleştirmek üzere Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın desteğiyle And Sanat’ta ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda çalışmaktadır. 

Aşağıdaki 9 maddeye ek olarak çalışmakta olan koroya uyum sağlayabilecek enerjisi ve isteği olan herkes başvurabilir. Eğitişim Korosu’nda “müzik yeteneği” aranmaz. 

 

Kimler başvurabilir?
1. Gülümseyebilen ve koro çalışmalarında içten gülümseyebilecek olan,
2. Paylaşımcı, katılımcı, kapsayıcı bir yaklaşımla ilişkiler kurabilen,
3. Sevgi-saygı-özveriyle takım çalışmasına uygun tutum ve davranışlar sergileyebilen,
4. Farklılıkları zenginlik olarak gören,
5. Dakik, çalışkan, enerjik, çözüm odaklı ve özdenetim becerisi yüksek,
6. Katılmak istediği koro hakkında bilgi sahibi,
7. Sağlıklı, havasız, esnek ve rahat bir sese sahip olan,
8. Söylemeden önce duymaya, söylerken hissetmeye, dinlerken de düşünüp sorgulamaya çalışan/çalışacak olan,
9. Şarkı söylemenin aynı zamanda tüm bedenin çalgı gibi kullanıldığı enerjik bir süreç olduğunu varsayan kişiler başvurabilir.

Sıralanan bu dokuz madde Muammer Sun Koroları’na başvuru için temel zemindir.

Koro Üyelerimiz

bottom of page