top of page

Yardımcı Şefler

2000 yılında Ankara’da doğdu. 2016 yılında Süleyman Demirel Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan ve kurucularından olduğu Sdalanka Korosu’nunda Özlem Sultan Ozan Yılmaz ile çalıştı, koronun yardımcı şefliğini yaptı ve Makedonya ve Macaristan’daki koro festivallerinde Türkiye’yi teslim etti. 2019’da Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Teorisi bölümünde okumaya hak kazandı ve Erberk Eryılmaz, İlker Deniz Başuğur, Önder Özkoç, Orhan Veli Özbayrak, Alper Maral ile kompozisyon ve müzik teorisi çalıştı. İtalya’da Giovanni Bonato, Maria Dal Bianco ve Alessandro Kirchner ile Cesare Pollini Konservatuvarı bünyesinde kompozisyon çalıştı. Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu ve Dernek Korosu, Saygun Filarmoni Korosu, KoroTürkiye ve Muammer Sun Koroları’nda korist olarak yer aldı. Ayrıca Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu, Sdalanka Korosu’nda şef yardımcılığı yaptı. 

 

5. ve 7. Walter Strauss Koro Şefliği Ustalık Sınıfı’nda Josep Vila i Casanas, Georg Grün ve Burak Onur Erdem ile çalıştı. 2022’de Türkiye Koro Şefliği Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen 5. Genç Koro Şefleri Akademisi’nde İbrahim Yazıcı ile çalışma olanağı buldu.


Koro şefliği çalışmalarını Nilüfer Tatman ve Dr. Atilla Çağdaş Değer ile sürdüren M. Yusuf Şahin, MÜZED Muammer Sun Korosu, Muammer Sun Eğitişim Korosu’nun TPKD Kadınlar Korosu’nun yardımcı şeflerindendir. 2022 yılında AkanaKoro’nun kuruculuğunu üstlendi ve halen şefliğini yapmaktadır.  

Yusuf Şahin.JPG
M. Yusuf Şahin

01.02.1997 yılında Adana’da doğdu. Müzik eğitimine 2004 yılında Nevin Apaydın yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Çoksesli Çocuk Korosu'nda 6 yıl boyunca şarkı söyleyerek ve solfej dersleri alarak başladı. 2011 yılında Adana Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı. 2011-2013 yılları arasında Özlem Yılmaz'ın yönettiği Adanus Çoksesli Korosu'nda söyledi, şehir içi ve şehir dışında bir çok konsere katıldı. Üniversite sınavına hazırlanırken Kazım Hasanefendioğlu ve Tamer Şensoy ile keman çalıştı. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'na girdi, keman derslerine Şeyda Çilden ile başladı.2017 yılında Erasmus sınavını kazanarak İtalya’da ‘Giuseppe Martucci” Konservatuvarı'nda eğitim almaya hak kazandı. Burada çalışmalarına Gianfranco Biancardi ve Antonio Anselmi ile devam etti. 2018 yılında Türkiye’ye geri döndü. 2019'dan beri şefliğini Çiğdem Aytepe'nin yaptığı Saygun Filarmoni Korosu'nda ve 2015 yılından beri MÜZED Muammer Sun Korosu üyesidir. 2019 yılında Dr. Atilla Çağdaş Değer ile şeflik çalışmalarına başlayan Zümra Azizoğlu, Muammer Sun Eğitişim Korosu'nun ikinci şefi, 2022 yılından itibaren de La Vita Müzik Akademisi Çocuk Korosu eğitimcilerindendir.

Zümra.jpg
Zümra Azizoğlu

1991 yılında Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamladı. 8 yaşında piyano çalmaya başlayarak müzik hayatına ilk adımını attı. İlkokul, ortaokul ve lise döneminde çeşitli piyano konserlerinde yer aldı ve küçük çaplı piyano yarışmalarına katıldı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera - Şan Ana Sanat Dalına burslu olarak kabul edildi ve şan eğitimine Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı soprano Meral Gökoğlu ile başladı. Şan Bölümü’ne kabul edildiğinden bu yana Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Uygulama Salonu’nda birçok resital verdi ve sınıf konserlerinde yer aldı. Eğitim hayatı süresince, Michéle Crider’in, Pervin Çakar’ın, Profesör Helge Dorsch’un, Tiziana Scandaletti’nin ve Eleonore Marguerre’in ustalık sınıflarına katıldı. Bilkent Gençlik Korosu ile orkestralı konserlerde etkin görev aldı. 2017 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera-Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2020 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sosyal Bilimler Enstitüsü - Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı Performans Tezli Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Tez çalışmalarını Prof. Ahmet Mustafa Yurdakul ile sürdürmüş, şan çalışmalarına ise Meral Gökoğlu ile devam etmiştir. 

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi’nde koro ve kulak eğitimi dersleri vermektedir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi Erken Müzik-Yarı Zamanlı ve Yetişkinler Programı’nda solfej ve koro eğitmenliği yapmaktadır. Saygun Filarmoni Korosu, KoroTürkiye ve Muammer Sun Koroları’nda korist olan Hilal Bıçaklar, Dr. Atilla Çağdaş Değer ile şeflik çalışmalarını sürdürmekte ve üyesi olduğu MÜZED Muammer Sun Koroları'nda şan eğitmenliği ve yardımcı şeflik yapmaktadır.

Hilal Bıçaklar, Opera, 2018 -.jpg
Hilal Bıçaklar
bottom of page