top of page

Atilla Çağdaş Değer

AÇD Şefimiz Kesilmiş.jpg

Koro müziği eğitimine “Kocatepe Mimar Kemal Lisesi Korosu”nda, Nilgün Çebi ve Bekata Kemal Özen ile başladı. 1996 yılında Anadolu Üniversitesi AÖF “Halkla İlişkiler” bölümünü bitirdi. Aynı yıl, Süreyya Çağlar - Dr. İlknur Özal Göncü yönetimindeki “Türkiye Polifonik Korolar Derneği Gençlik Korosu” ve Prof. Mustafa Apaydın yönetimindeki “TRT Ankara Gençlik Korosu”ndan aldığı eğitimle, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne (MSSF) tam burslu öğrenci olarak kabul edildi. Lisans eğitimi süresince, Doç. Ahter Destan, Elnara Kerimova, Lyubomira Aleksandrova ve Elena Puşkova ile çalışma olanağı buldu. Bilkent Gençlik Korosu üyesi olarak yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda a capella ve orkestra eşlikli konserde görev aldı. 2002 yılında “Koro” Sanat Dalı’ndan “şeref” derecesiyle mezun oldu. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’ndeki lisansüstü eğitimini, Prof. Suna Çevik’in danışmanlığında (2005-Yüksek Lisans, 2012-Doktora) tamamladı. Öğrenimi süresince çok sayıda yüksek lisans öğrencisinin tez sürecinde gönüllü danışmanlık yaptı. Doktora derecesini aldıktan sonra bir yüksek lisans tezi yönetti, bir doktora tezine de ikinci danışmanlık yaptı.

 

Koro eğitimciliğine, 1997’de Fatma Bildiren’in, MSSF Erken Müzik Eğitimi Programı’nda verdiği “Birlikte Söyleyelim” derslerini izleyerek başladı. 1998-2004 yılları arasında bu programda, “Müziği Öğrenelim” ve “Birlikte Söyleyelim”, “Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu”nda “Koro”, Müzik Hazırlık Lisesi’nde ise Kulak Eğitimi Birim Koordinatörü Maria Nowotna denetiminde “Teori-Solfej-Dikte” dersleri verdi.

1999 yılında gönüllü amatörlerden bir koro kurması için Ahter Destan ile çok sayıda görüşme yaptı. Ankapella Korosu’nun kurucuları arasında yer aldı ve Doç. Ahter Destan ile koro şefliği çalışmalarına başladı. Koro üyeliği ve şef yardımcılığının yanında çok sayıda özgün eğitim projesi hazırladı. Yurt içinde ve yurt dışında ellinin üzerinde konserde yer aldı. Koro ile katıldığı uluslararası festival ve yarışmalar şöyledir: 48.Guido d’Arezzo Uluslararası Koro Yarışması (2000, İtalya-altıncılık ödülü), 7. Marktoberdorf Uluslararası Oda Koroları Yarışması (2001, Almanya-Uluslararası İyi Düzey Koro), 21. Béla BartókUluslararası Koro Yarışması (2004, Macaristan-ikincilik ödülü), 34. Florilège Vocal de Tours Uluslararası Koro Yarışması (2005, Fransa-birincilik ödülü)

 

2001 yılında, Prof. Odette Gartenlaub tarafından verilen “Müzikal Formasyon” kursuna aktif olarak katılarak sertifika aldı. Aynı yıl, Avrupa Koro Birliği’nin (European Choral Association) ilk Türk üyesi oldu. 2002 yılından bugüne Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen koro şefliği-koro müziği konulu kurs ve çalıştaylara katıldı. Bu etkinliklerde; Prof. Georg Grün, Hermia Schlichtmann, Hans-Joachim Lustig, Filippo Maria Bressan, Elisenda Carrasco i Ribot, Oriol Castanyer, Sofia Gioldasi, Basilio Astulez Duque, Panda van Proosdij gibi ustalarla çalışma, onları gözlemleme olanağı buldu. 2003 yılında kurulan Silahlı Kuvvetler Bando Okulları Komutanlığı Meslek Yüksekokulu’nun ilk sivil koro eğitimcisi olarak görev yaptı. 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na öğretim görevlisi olarak atandı.

 

AÇD Özgeçmiş2.jpg

Meslektaşı Çiğdem Aytepe ile “ulusal düzeyde uygulanabilecek birçok projenin ekseni ve modeli” olmak üzere; ‘Hacettepe Çocuk Korosu’ ve ‘Hacettepe Gençlik Korosu’nu kurdu, çok sayıda müzik ve koro eğitimi projesi (çalıştay-seminer-kurs) tasarlayıp gerçekleştirdi, eğitim kitapları hazırladı. Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından 2008-2009 Akademik Yılı “Sanatta Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. 2009 yılında Koro Eğitimcileri Derneği’ni kurdu. 2010 yılında, HÜADK Muzaffer Arkan Korosu ve MÜZED Muammer Sun Korosu’nu, 2012’de Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu’nu, 2014 yılında ise Saygun Filarmoni Korosu’nu kurdu. Bu korolarla çok sayıda eşlikli/ eşliksiz konser gerçekleştirdi, ödüller aldı.

2007-2011 yılları arasında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda “Koro” dersleri verdi. 2012’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak Kulak Eğitimi ve Koro dersleri verdi. “Herkese Müzik Eğitimi” olarak özetlenebilecek bir yaklaşımla, 2008 yılından bugüne gençlerin ve yetişkinlerin çocuk şarkıları söyleyerek düzeylerini geliştirmeleri konusunda öncü girişimlerde bulundu, bu amaçla farklı korolarla çok sayıda konser verdi, ödüle layık görüldü. 2015 yılında müzik yeteneği aranmaksızın yetişkinlerden oluşturulan, ağırlıklı olarak çocuk şarkıları söyleyen ve koro eğitimcisi yetiştirmeye odaklanmış Türkiye’nin ilk korosu olan “Muammer Sun Eğitişim Korosu”nu kurdu.

AçdGazi.jpg

Nisan 2019’da Revoice Uluslararası Vokal Topluluğu’na üye olarak kabul edilen Değer, kuruluşundan bugüne Muammer Sun Koroları’nın şefliğini yürütmekte, Türkiye’deki çeşitli koro festivallerinde danışma ve değerlendirme kurulu üyesi olarak görev almakta, yurtiçi ve yurtdışında çocuk-genç-yetişkinler ve onları yetiştirecek eğitimcilere yönelik çalıştay, seminer ve kurslar vermektedir.

 

Meslektaşı Çiğdem Aytepe ile 14 Ekim 2019’da, Tevfik Fikretliler Birliği Derneği Korosu (Koro Baraka’yı) kurmuştur. 21 Aralık 2019’da ise üyesi olduğu Türkiye Polifonik Korolar Derneği Yönetimi tarafından Kadınlar Korosu’nun kurucu şefliğine getirilen Değer, Müzik Eğitimcileri Derneği (2001), Avrupa Koro Birliği (2002-European Choral Association-Europa Cantat), Koro Eğitimcileri Derneği (2009-Genel Başkan), Türkiye Polifonik Korolar Derneği (2012) üyesidir. Değer ayrıca Koro Kültürü Derneği (2020) Müzik Komisyonu üyesidir. 

2019 yılında TRT’de yayınlanan "Herkes Şarkı Söylese" programının danışmanlığını yapmış, programa adını veren şarkının sözlerini Dilan Bedirhanoğlu ile yazmıştır. 2017-2022 yılları arasında HÜADK Müzik ve Bale Ortaokulu ile Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi müdürü olarak görev yapmıştır. 

2022-2024 dönemi için “Türkiye Koro Şefliği Akademisi” ve “KoroTürkiye” gibi özgün projelerine odaklanan Değer, HÜADK Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı’nda Koro ve Solfej-Dikte-Teori derslerini yürütmekte, korolara ve koro şeflerine, müzikal formasyon, koroda ses eğitimi, uygun eser seçimi ve şeflik alanlarında danışmanlık yapmakta, farklı şehirlerde eğitimler vermektedir.

bottom of page